جیک جیک،کاملترین مجموعه سیسمونی نوزاد و دکوراسیون اتاق کودک

بازی های کودک یک ساله

بازی های کودک یک ساله ،نیازی نیست که کوهی از اسباب بازی‌های پرزرق و برق را برای کودک فراهم کنید چون فعالیت‌های ساده به همان اندازه کارایی دارند. دکتر رونی کوهن لیدرمن (Roni Cohen Leiderman)، رئیس مرکز توسعه انسانی میل‌من سیگل (Mailman Segal) در دانشگاه نووا ساوسرن (Nova Southeastern) و مولف کتاب «بیا با هم بازی کنیم و باهم یاد بگیریم» توضیح می‌دهد: من می‌توانم با یک شیء ساده کنار کودک بنشینم و ۱۰۰ نوع فعالیت مختلف با آن یک قطعه با کودک انجام دهم زیرا تمام چیزی که اهمیت دارد بازیگوشی کردن و تعامل با کودکان است.


بازی های کودک یک ساله

مطمئن نیستید که باید از کجا شروع کنید؟ در این مقاله چندین بازی ساده و سرگرم‌ کننده مناسب برای رشد و پرورش کودکان گرد‌‌آوری شده است که والدین هم می‌توانند از بازی با کودک لذت ببرند.

وسایل موردنیاز: سر و صدا، قاشق، دیگ، تابه‌، زنگ‌، سنج، طبل‌

کاری که باید بکنید: با این وسایل موسیقی بسازید به همین راحتی. دکتر مایرز می‌گوید:

از ریتم‌های بامزه برای نواختن این سازها استفاده کنید و ضرباهنگ را بالا ببرید، همراه با او بنوازید و در همان حین او را تشویق کنید تا خودش به تنهایی بنوازد.

مهارت‌های آموخته شده: هماهنگی، مهارت‌های شنیداری و اکتشاف موسیقی

 


۲. خانه بازی

وسایل موردنیاز: جعبه مقوایی بزرگ یا تونل بازی آماده یا خانه‌‌های مخصوص کودک

کاری که باید بکنید: با جعبه مقوایی، تونل بازی یا خانه مخصوص بازی یک قلعه کوچک بسازید و یک ورودی و یک خروجی برای این قلعه کوچک قرار دهید و کودکتان را تشویق کنید که وارد این قلعه شده و خارج شود (ممکن است لازم باشد که به او نشان دهید چگونه این کار را انجام دهد). بهتر است یک عامل سرگرم‌کننده به این بازی نمایشی بیفزایید مانند در زدن یا زنگ‌زدن و پرسیدن اینکه کسی خانه هست یا نه.

مهارت‌های آموخته شده: مهارت‌های اجتماعی، مهارت‌های وسیع حرکتی و اکتشاف محیط اطراف


بیشتر بدانیم !


۳. تلفن زدن

وسایل موردنیاز: یک تلفن اسباب‌بازی یا تلفن قدیمی و کهنه

کاری که باید بکنید: یکی از تلفن‌ها را به کودک دهید و یکی را هم خودتان نگهدارید. ادای تلفن زدن را درآورید و از طریق گوشی‌های تلفنی که در دستتان است با یکدیگر یا با افراد فرضی مکالمه کنید. صدایتان را بامزه کنید و شخصیت‌های خنده‌داری در آن سوی خط فرضی بسازید.

نسخه‌های متفاوت این بازی ساده: برخی از تلفن‌های اسباب‌بازی به شما اجازه می‌دهند صدای خود و کودکتان را ضبط کرده و سپس این صداها را پخش کنید که می‌تواند سبب افزایش جنبه سرگرم‌کننده بازی شود.

مهارت‌های آموخته شده: توسعه زبانی و اجتماعی


 

۴. مهمانی ساحلی

وسایل موردنیاز: شن و ماسه، آب، لیوان‌، قاشق، بیل‌های پلاستیکی و وان بزرگ

کاری که باید بکنید: بازی شن و آب جزو فعالیت‌های عالی برای زمانی است که کودک شما به سن ۱۸ ماهگی می‌رسد. یک وان بزرگ را با آب و شن پر کنید و اجازه دهید کودک آزادانه به کندن، پاشیدن، بیل زدن و کارهای دیگر بپردازد. در حین همراهی با کودک او را به تنها بازی‌ کردن هم تشویق کنید. وقتی با او بازی می‌کنید به همراهش صحبت کرده و آواز بخوانید، تشویقشان کنید که از کارهای شما تقلید کنند و سپس شما کارهای آن‌ها را تقلید کنید. توجه داشته باشید که هرگز کودک را بدون مراقب در اطراف آب رها نکنید.

نسخه‌های متفاوت این بازی ساده: همزمان کودک دیگری را در این بازی شرکت دهید.

مهارت‌های آموخته شده: بازی خلاقیت، مهارت های خوب حرکتی، شبیه‌سازی لامسه و توسعه اجتماعی


بیشتر بدانیم !

 

دیدگاه‌ها ۰

*
*