جیک جیک،کاملترین مجموعه سیسمونی نوزاد و دکوراسیون اتاق کودک

روش های تربیتی کودک

روش های تربیتی کودک ، پرورش فرزند صالح، آرزوی هر پدر و مادری است. همه والدین می کوشند تا بهترین شرایط را برای رشد عقلی ، جسمی و روانی فرزند خود فراهم نمایند. در این میان تربیت فرزندان ، یکی از اصلی ترین دغدغه های والدین است. اهمیت این موضوع به قدری بالا می باشد که همواره به والدین پیشنهاد می گردد تا پیش از تولد فرزندان خود ، در مورد تربیت آن ها برنامه ریزی نموده و در این زمینه اطلاعات کافی و جامعی را به دست آورند. علت این امر ، تاثیر فراوان تربیت درست فرزندان ، در آینده و طریقه زندگی آن ها می باشد. از این رو ، آموزش و مشاوره تربیت کودک می تواند به نوعی زمینه رشد و پیشرفت او و یا علتی برای رفع شکست هایش باشد؛ پس نباید از آن غافل ماند.

در حال حاضر روش های تربیتی کودک مختلفی برای کودکان تعریف شده است که قبول یا رد آن ها نیاز به بیان دلایل مستند و حقیقی دارد. برای این کار می توان فاکتورهای قابل توجهی که برای انتخاب مناسب ترین آن ها ، موجود می باشند را در نظر گرفت. به همین سبب تلاش ما در این نوشتار ، معرفی برخی از این فاکتورها و نکات موثر جهت تربیت درست فرزندان می باشد. تاکید ما این است که کسب اطلاعات در این خصوص تا حد زیادی به ریشه یابی مشکلات روحی و روانی فرزندان نیز کمک خواهد نمود.

تاثیر دوران کودکی در شکل گیری شخصیت

دوران طلایی کودکی فرصتی مناسب برای ارائه آموزش های کاربردی به فرزندان ما است. این آموزش ها می توانند در راستای تقویت علمی و ذهنی فرزندان ، شکوفایی استعدادها و یا بالندگی و رشد جسمانی آن ها باشند. اما در این میان آموزش هایی که با هدف تربیت کودک انجام می گیرند ، و روش های تربیتی کودک از اهمیت خاصی برخوردار هستند.

بخش اصلی شخصیت فرزندان در خانواده شکل می گیرد. تاثیر تربیت فرزندان و نحوه آموزش به آن ها به والدین و نوع نگرش آن ها ، وابسته است. در حقیقت والدینی که تلاش بیشتری برای پرورش فرزند خود دارند ، آتیه آرام تر و کم تنشی را تجربه خواهند نمود.

هر کودکی که به درستی تربیت شده باشد ، در آینده ثبات شخصیت بیشتری خواهد داشت. ناسازگار و لجباز نخواهد بود و با توجه به آموزش هایی که از والدین خود دریافت کرده، می تواند با شرایط حاکم بر جامعه کنار آمده و رفتار صحیحی در قبال همه اقشار اجتماع با هر سن ، جنسیت و ویژگی دیگری داشته باشد.

این کودک در مقابل مشکلاتی که ممکن است بعدها با آن ها مواجه گردد ، به سادگی و با مناسب ترین شیوه برخورد خواهد نمود و قطعا واکنش منطقی در قبال آن ها خواهد داشت. به همین سبب می توان گفت که والدین این کودک نیز با نگرانی و دغدغه کمتری در آینده رو به رو خواهند بود. در این جا بهتر است متذکر شویم که ارتباط با یک روانشناس کودک و استفاده از تجریبات و نظرات او می تواند در زمینه تربیت درست کودکان ما ، بسیار مفید و کارآمد باشد.

روش های تربیتی کودک
روش های تربیتی کودک

نقش والدین در تربیت کودک

تاثیر والدین در تربیت کودک غیر قابل انکار است. اولین محیطی که کودکان در آن قرار می گیرند ، محیط خانه است و اعضای خانواده اولین افرادی هستند که با آن ها در تعامل اند و ترس ها و علایق آن ها را می شناسند. رفتار پدر ، مادر ، خواهر یا برادر بزرگ تر و یا هر شخص دیگری که با کودکان ارتباط نزدیکی دارند ، بر تربیت آن ها تاثیرگذار خواهد بود. این افراد اصلی ترین الگوی کودکان هستند. در واقع یک کودک با مشاهده رفتار بزرگ تر ها ، آن رفتار را سرلوحه اعمال خود قرار داده و سعی می کند تا این رفتارها را تقلید نماید.

از اصلی ترین تاثیراتی که والدین در تربیت فرزندان خود دارند ، این است که به آن ها بیاموزند که چگونه احساساتشان را بیان کنند. لازم است به این نکته توجه نمایید که ارتباط صحیح والدین با اعضای خانواده و همچنین طریقه بیان احساساتشان در خانواده ، می تواند به حد قابل توجهی در تربیت کودک موثر باشد. زمانی که پدر و مادر ارتباط سردی با یکدیگر داشته باشند و احساسات یا دلیل اصلی ناراحتی و عصبانیت خود را از سایر اعضای خانواده پنهان نمایند ، چگونه می توانند از فرزندانشان توقع داشته باشند تا دلیل مشکلاتشان را به راحتی بیان کنند؟

در حقیقت کودکی که به خوبی یاد گرفته باشد که چگونه خواسته ها و آنچه که در ذهن دارد را به زبان بیاورد ، راحت تر با مسائل کنار خواهد آمد. این کودک خجالتی و کم رو نخواهد بود و می تواند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار نموده و کینه ای را به دل راه نخواهد داد. از طرفی والدین این کودک ، همواره آگاهی بیشتری از سلامت فکری و روحی فرزند خود خوهند داشت.

نکته قابل توجه جهت تربیت کودک

شناخت راهکارهای مورد تایید در جهت تربیت کودک و چگونگی آموزش به او ، نحوه برخورد و نوع واکنش والدین در مقابل کارهای غیر منتظره ای که فرزندشان ممکن است انجام دهد ، رفتارهایی که باید در هر سن کودک از او انتظار داشت و … از نمونه مواردی هستند که بهتر است به طور جدی به والدین آموزش داده شوند.

برای اینکه اطمینان بیابید که شیوه درستی را برای تربیت فرزند خود در پیش گرفته اید ، بهتر است برخی نکات را در این مورد در نظر بگیرید. این نکات از سوی مشاوران و روانشناسان نیز مورد تایید قرار گرفته اند و به نوعی نتیجه بخش بودن روش تربیتی مورد نظر شما را تضمین می نمایند. در ادامه به شرح ۱۰ نکته در این خصوص خواهیم پرداخت.

روش های تربیتی کودک

نظم را در اولویت قرار دهید

آموزش نظم به کودک باید به گونه ای باشد که در ذهن او نهادینه گردد. برای این کار سعی کنید تا از همان ابتدا ، اتاقی که برای او در نظر گرفته اید را مرتب نگه دارید و با توجه به سن او ، وظایفی را برای ایجاد نظم در اتاق و چیدن وسایلش و یا حتی مرتب کردن خانه به او محول کنید.

نگاه های محبت آمیز را فراموش نکنید

اگر کودک شما سعی دارد که کار درستی را انجام دهد و یا با وجود این که فرصت انجام عادت زشت خود را داشته اما آن را انجام نداده است ، با نگاه محبت آمیز او را دل گرم نمایید تا بداند که به او توجه دارید. این یکی از موثرترین مواردی است که در تربیت کودک تاثیر بالایی خواهد داشت.

بیشتر بدانیم !

دیدگاه‌ها ۰

*
*