جیک جیک،کاملترین مجموعه سیسمونی نوزاد و دکوراسیون اتاق کودک

پیشنهاد کتاب قصه کودکانه

از بدو تولد تا زمانی که کودکان ما بتوانند بدون کمک و همراهی ما و در آرامش بخوابند؛ همواره به عنوان یک پدر یا مادر موظفیم شرایط مناسب و مطبوع برای خوابیدن آنها را فراهم کنیم. عادت دادن کودک به زمان مناسب و منظم خواب، از اولین چالش­های والدین برای ایجاد نظم و قانونمندی در زندگی کودکشان است و عموما چند سال طول می­کشد تا برنامه خواب در کودک تبدیل به یک رفتار و عادت گردد. یکی از کارهایی که می­توانید برای تشویق کودکان در شروع برنامه خواب استفاده کنید؛ خواندن کتاب­ قصه های کودکانه است. با کتاب خواندن، علاوه بر اینکه اوقات مشترک باکیفیتی را با کودک خود می­‌گذرانید؛ باعث می­‌شوید کودک با میل و رغبت بیشتری برای خوابیدن با شما همکاری کند. 

کتاب سرزمین قصه ­ها (چهل قصه ی کودکانه)

 • نویسنده : جان اسمیتسون
 • تصویرگر : نایک اسپندر
 • مترجم : فاطمه زرگری
 • موسسه­ نشر و تحقیقات ذکر، ۱۳۹۶
 • قیمت نسخه کاغذی : ۲۵۰۰۰ تومان
 • مخاطب : کودکان ۱ تا ۶ ساله

کتاب «سرزمین قصه‌­ها» شامل چهل قصه است که در شش بخش برای هر گروه سنی به تفکیک آمده است. تصویرسازی کتاب بسیار زیبا و جذاب است و امکان پرداختن به جزییات و تمرین قصه تعریف کردن به کودک نیز می­‌دهد. در ضمن داستان­ها درباره مسائل روزمره زندگی کودکان است و چالش و آموزش پیچیده­ای را مطرح نمی­‌کند. بسیار مهم است که قصه­ای که قبل از خواب برای کودک تعریف می­کنیم، برای او دغدغه ذهنی پدید نیاورد و آرامش او را افزایش دهد.
ویژگی مثبت دیگر کتاب این است که تا سالها می­تواند کتاب بالینی کودک باشد و با بزرگ شدن کودک باز هم قصه­ های متناسب با سن او را برایش خواند یا از یادآوری قصه­‌های قدیمی لذت برد. این کتاب هم هدیه مناسبی برای دیگر کودکان است و هم تا سالها می توانید از بودنش در کتابخانه کودکتان بهره­‌مند شوید.
سرزمین قصه­‌ها، برگزیده سومین دوره نشان لاکپشت پرنده است که هر سال کتاب­های کودکان و نوجوانان را ارزیابی، و بهترین­هایشان را معرفی می­کند . همینطور در نامه رشد آموزش و پرورش نیز به عنوان کتاب مناسب برای برنامه­‌های آموزشی پیش ­دبستانی معرفی شده است.

 کتاب قصه‌هایی برای خواب کودکان (فروردین ماه)

 • نویسندگان : گیتا گرگانی، محمدرضا یوسفی
 • نشر پیدایش، ۱۳۹۲
 • قیمت نسخه کاغذی : ۱۰۰۰۰ تومان
 • قیمت نسخه دیجیتال : ۴۲۰۰ تومان
 • قیمت نسخه صوتی : ۷۰۰۰ تومان
 • مخاطب : کودکان ۵ تا ۹ ساله

یکی از قصه های کودکانه برای خواب فرزندان، مجموعه دوازده جلدی قصه­‌هایی برای خواب کودکان است که هر جلد آن برای یک ماه از سال تدوین شده و تعداد قصه­ ها هم به تعداد روزهای هر ماه است. در جلد اول آن که اینجا به معرفی آن می‌پردازیم؛ نویسندگان در داستان­ها به گسترش فرهنگ صلح و دوستی و احترام بین همه اقشار و اقوام و گروه­های اجتماعی پرداخته ­اند. تبعیض جنسیتی در داستانهای کتاب وجود ندارد و هرگونه رفتار خشونت ­آمیز در آن منع شده و راه ­حل­های جایگزین مورد توجه قرار گرفته است. همینطور گروه­های خاص مانند توان یابان و کم ­توانهای جسمی و ذهنی مورد توجه قرار گرفته ­اند. این موضوعات داستانی و نداشتن جزییات تصویری فروان، باعث می­شود که این مجموعه از گزینه های بسیارعالی برای قصه‌های خواب کودکان باشد.
با توجه به اینکه کتاب تصویرگری چندانی ندارد، می‌­توانید هر شب قبل از فرا رسیدن ساعت خواب کودک، خودتان داستان را بخوانید و بعد در تاریکی برای کودک آن را تعریف کنید. چون برخی از کودکان که پرجنب و جوش­تر هستند؛ وقتی چراغ روشن باشد، دیرتر به خواب می­روند و فقط با تاریکی کامل اتاق، برنامه خواب برایشان جدی می­شود و دیگر درگیر تصویرها و جزییات دیگر نمی­‌شوند.
در ضمن نسخه­‌های صوتی و دیجیتالی کتاب هم در اپلیکیشن‌­های کتابخوانی کشور موجود است. بنابراین هم گزینه خوبی برای همیشه همراه داشتن کتاب در سفر و گردش بیرون از خانه است؛ و هم اگر والدین گاهی به هر دلیلی نتوانند خودشان برای کودک قصه بگویند؛ می­توانند قایل صوتی آن را برایش پخش کنند و کم­کم توانایی کودک را در مستقل خوابیدن افزایش دهند. این مجموعه دوازده جلدی را حتما برای افزایش کیفیت قصه ­های شبانگاهی کودکتان تهیه بفرمایید و خوابی آرام و خوش را برایش تدارک ببینید.

کتاب به خاطر پرنده ­ها (مجموعه شعر نوجوان)

 • سروده­ ی :جعفر ابراهیمی (شاهد)
 • تصویرگر : مهتاب فاضلی
 • انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ۱۳۹۵
 • قیمت نسخه کاغذی : ۵۰۰۰ تومان
 • مخاطب : کودکان ۱۰ سال به بالا

اشعار جعفر ابراهیمی، شاعر محبوب کودکان و نوجوانان نیاز به معرفی ندارند. همه ما سالها است که نام او را در کتاب­های درسی، به عنوان شاعر برخی از محبوب­ترین اشعار کودکی و نوجوانی­مان دیده­ ایم. در این کتاب نیز احوالات یک نوجوان و نگاه او به پدیده‌های روزمره زندگی، شاعرانه تصویر شده‌­اند : کار کردن بی‌اندازه پدر و مادر کارمند ، باریدن برف، شادی از برگشتن بهار، و ابهام و تردیدهای یک ذهن نوجوان نسبت به آینده. خواندن شعر هم باعث نظم بخشیدن به احساسات پرشور نوجوانی می­شود؛ هم راهی برای ابراز همین احساسات با کمک کلمات پیش ذهن آنها می­‌گشاید.


 کتاب کلیدهای برخورد با مشکلات خواب در کودکان

 • نویسنده : سوزان ای.گاتلیب
 • مترجم : اکرم کرمی
 • انتشارات صابرین، ۱۳۹۷
 • قیمت نسخه کاغذی : ۲۵۰۰۰تومان
 • قیمت نسخه دیجیتال : ۱۱۴۰۰ تومان
 • مخاطب : والدین و مشاوران

داشتن یک مرجع قابل اعتماد و مطمئن برای برخورد با مشکلات خواب کودکان، از مهمترین نیازهای هر پدر ومادری است. چرا که با عادت خواب منظم و رعایت عواملی که در بهداشت خواب کودک موثرند، ما می­توانیم اولین و مهمترین گامهای ایجاد نظم در زندگی کودک را به درستی برداریم. در این کتاب که توسط یک پزشک متخصص کودکان نوشته شده است؛ در چهار فصل به بررسی ویژگی­های خواب در طول رشد کودک، روند تغییر عادتهای خواب کودکان، مشکلات و بیماری­هایی که باعث اختلال در خواب کودک می­شوند و راه­های درمان آنها، و روش­های ایجاد عادت سالم خواب در کودک صحبت می‌شود.
نکته مهمی که به عنوان والد باید به آن توجه کنیم این است که برای شکل دادن و اصلاح برنامه خواب کودک، باید برنامه زندگی خود را نیز تغییر دهیم. هر خانواده­ای باید با توجه به مقدورات و امکانات خود، بهترین روش برای این کار را بیابد. مهمترین هدف، دستیابی به برنامه منظم خواب در کودک است ولی یک روش برای همه کودکان در شرایط اجتماعی و فرهنگی مختلف، جواب نمی­دهد. هر خانواده­ای باید با توجه به نیازها و ویژگی­های کودک خود، مناسبترین راه برای بهتر خواباندن کودک خود را پیدا کند و بر همان اساس، خواب شبانه کودک خود را نظم بدهد.

دیدگاه‌ها ۲

*
*

  مهسا هاشمی پاسخ

  سلام.
  ابتدا خیلی متشکرم که همچین مطالب کاربردی در سایت قرار دادید.واقعا اولین سایتی بود که همچین جامع در مورد کتب و نرم افزار و... راهنمایی کرده .سپاس
  چند خواهش داشتم:
  لطفا برای کودک زیر یکسال هم کتاب معرفی کنید.
  درضمن لطفا فروشگاهی که این کتب رو میشه خرید یا دانلود کرد و معرفی کنین.
  و در آخر لطفا کتب کاربردی زیادی برای والدین معرفی کنین.

   miraclemrd پاسخ

   سلام
   وقتتون بخیر دوست عزیز . سپاس از حضور گرمتون
   بله حتما قرار داده میشه. مطالب جدید و بسیار کاربردی داره جمع میشه که حتما برای استفاده مادران قرار داده میشه.